همه چیز درباره کنتور آب دیجیتال

همه چیز درباره کنتور آب دیجیتال

امروزه با افزایش جمعیت و به تبع آن با بالا رفتن مصرف آب، محدودیت منابع آب شیرین به یکی از موضوعات اساسی و بحث‌برانگیز تبدیل شده است. برخلاف گذشته که عده کمی نیازمند استفاده از کنتور آب بودند، امروزه برای اندازه‌گیری میزان آب مشترکین و جلوگیری از هدررفت آب، وجود کنتورهای آب است. یکی از انواع کنتورهای آب، کنتور آب دیجیتال است که در ادامه به بررسی کامل و معرفی آن خواهیم پرداخت؛ همراه ما باشید.

همانطور که می‌دانید، کنتور آب دیجیتال نمونه‌ای از تجهیزات کاربردی برای تعیین میزان آب مصرفی در ساختمان است. نحوه عملکرد این کنتور به این شکل است که سنسور روی کنتور به نمایشگر متصل شده و به ازای مقدار آب خروجی، یک عدد مشخص را روی نمایشگر نشان می‌دهد. در واقع این نوع از کنتورها بر خلاف نوع آنالوگ و عقربه‌دار آن، میزان مصرف آب مشترک را با اعداد و ارقام بر صفحه نمایشگر دستگاه نشان می‌دهد.کنتور دیجیتال برای تفکیک میزان مصرف خانگی افراد در ساختمان‌های آپارتمانی تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. اهمیت بالای نصب کنتور، بیشتر در مجتمع‌های آپارتمانی که از یک کنتور مشترک استفاده می‌کنند حس می‌شود.

کنتور آب دیجیتال

کنتور آب دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

کنتور آب دیجیتال بر اساس نوع آنالوگ برای محاسبه میزان آب مصرفی افراد و تعیین یک رقم مشخص برای پرداخت هزینه بر اساس اصول مشخص تولید شده است. این نوع از کنتورها با برنامه‌ریزی انجام شده در هنگام ساخت دستگاه و بر اساس فرمول مشخص شده، به محاسبه اتوماتیک میزان آب خروجی در معیارهای تعیین شده می‌پردازند. در نهایت یک عدد مشخص را به عنوان اندازه مصرف مشترک تعیین و بر صفحه نمایشگر دستگاه ارسال می‌کند. نمونه‌های مختلفی از کنتور آب دیجیتال برای مصارف مختلف ساخته شده است و امروزه بیشترین حجم کاربرد این وسیله در منازل آپارتمانی به چشم می‌خورد.

انواع کنتور‌های آب دیجیتال

استفاده از کنتور آب دیجیتال امروزه بیشتر برای مصارف خانگی و صنعتی رایج شده است. این نوع از کنتورهای هوشمند بر اساس نوع کاربرد و محل نصب به دو نوع کلی تقسیم بندی می‌شود که در ادامه به بررسی جزئی‌تر هرکدام می‌پردازیم.

۱- کنتورهای آب آپارتمانی

یکی از دغدغه‌های اصلی در هر آپارتمانی، تعیین میزان مصرف جداگانه هر واحد است. به نوعی می‌توان گفت رایج‌ترین استفاده از کنتورهای آب دیجیتالی، برای مصارف آپارتمانی و تعیین مصرف جداگانه هر واحد از آپارتمان است. پرکاربردترین نوع کنتور فرعی آب دیجیتال در مجتمع‌های آپارتمانی، کنتور فرعی آب اولتراسونیک است.

۲-کنتور دیجیتال صنعتی

یکی از انواع کنتورهای آب هوشمند که بصورت گسترده و در مدل‌های مختلفی تولید شده، کنتور آب دیجیتال صنعتی است. این نوع کنتور‌ها، بطور اختصاصی برای مصارف صنعتی در نظر گرفته شده‌اند.

کنتور فرعی آب اولتروسونیک چیست؟

کنتور اولتراسونیک که بارها و بارها نام آن به گوشمان خورده، در واقع یکی از نمونه‌های هوشمند کنتور فرعی آب است. نحوه عملکرد این کنتور به این صورت است که از طریق ارسال و دریافت امواج صوتی میزان مصرف آب در ساختمان را اندازه گیری می‌کند. نوع کاربرد کنتور فرعی اولتراسونیک، بر اساس نصب در داخل لوله آب و نصب در خارج آن، متفاوت است.

اهمیت استفاده از کنتور فرعی آب هوشمند

کنترل فرعی آب دیجیتال با قابلیت نصب آسان در ساختمان‌های مختلف خصوصا مجتمع‌های آپارتمانی تولید و قابل استفاده می‌باشد. این نوع از کنتورها را می‌توان در هر محلی که انشعاب آب وارد یک واحد مشخص در ساختمان شده، قرار داده و میزان مصرف یک مشترک آپارتمانی را بطور مجزا محاسبه نمود.

نحوه عملکرد کنتور فرعی آب دیجیتال به این شکل است که با جریان آب عبوری از کنتور، پالس‌های الکتریکی را به ثبت کننده اطلاعات داخل کنتور ارسال می‌کند. میزان آب مصرفی مشترک با اندازه گیری تعداد پالس‌های الکتریکی ارسال شده به ثبت کننده اطلاعات داخل کنتور تعیین و نمایش داده می‌شود. بنابراین طراحی و تولید کنتور فرعی آب دیجیتال تا حد زیادی بر مشکلات بوجود آمده در سطح ساختمان برای پرداخت هزینه آب مصرفی خاتمه داده است.

دو شیوه برای خواندن صحیح اطلاعات کنتور

نحوه برداشتن صحیح اطلاعات از کنتور فرعی آب در تعیین اندازه آب مصرفی مشترک تاثیر بسزایی دارد. به نوعی می‌توان گفت اگر توانایی دریافت این اطلاعات را نداشته باشید کنتور آب به درد شما نخواهد خورد. در ادامه به بررسی دو روش مرسوم خواندن کنتور آب دیجیتال می‌پردازیم:

۱-خواندن اطلاعات با استفاده از قرائت کننده دیجیتال

برای دریافت و خواندن اطلاعات ثبت شده در کنتور، از اتصال قرائت کننده دیجیتال به کنتور فرعی استفاده می‌شود. روش انجام این کار به این شکل است که فرد قرائت کننده کنتور با وصل کردن دستگاه به کویل الکترومغناطیسی کنتور دیجیتال، اطلاعات را برداشته و در کامپیوتر شخصی خود ثبت می‌کند. با توجه به اینکه هر مشترک پنل کاربری جداگانه در سیستم آب و فاضلاب دارد این اطلاعات در بخش مخصوص خود ذخیره و توسط نرم افزار‌های خاص اداره آب و فاضلاب میزان هزینه مصرفی مشترک تعیین و اطلاع رسانی می‌گردد.

۲-خواندن اطلاعات با استفاده از شبکه اینترنت

در برخی از کنتورهای آب دیجیتال، قابلیت اتصال به اینترنت و ارسال اطلاعات ثبت شده برای محاسبه میزان آب مصرفی در شرکت آب و فاضلاب وجود دارد. از مهم‌ترین مزایای این روش دسترسی مستقل مصرف کننده به اطلاعات کنتور است. مشترک می‌تواند برای ارسال و دریافت میزان آب مصرفی شخصا اقدام کرده و از این طریق حجم مصرفی آب را در ساختمان خود مدیریت کند. از طرف دیگر نیاز به اعزام کارشناس و مامور برای ثبت اطلاعات کنترل نبوده و میزان خطاهای ناشی از دستکاری افراد غیر متخصص در کنتور آب دیجیتال کاهش پیدا می‌کند. امروزه روش‌های نوین دیگری مانند ارسال امواج رادیویی و همین طور کاربرد اپلیکیشن داخل گوشی برای دریافت و ارسال میزان حجم آب مصرفی، کاربرد روش‌های سنتی و قبض‌های کاغذی را به حداقل رسانده است.

فواید نصب کنتور آب دیجیتال

تا به این قسمت علاوه بر آشنایی کامل با عملکرد کنتور آب دیجیتال و یک نوع پر کاربرد آن یعنی کنتور فرعی آب دیجیتال‌، با نحوه خواندن اطلاعات روی این دستگاه نیز آشنا شدیم. در ادامه به بررسی و مشاهده یک سری از فواید نصب کنتور فرعی آب دیجیتال می‌پردازیم.

  1. درصد خطا در استفاده از کنتور فرعی آب به نسبت نوع آنالوگ کمتر بوده اطلاعات مشترک به درستی ثبت و میزان آب مصرفی با دقت بیشتری تعیین می‌شود.
  2. نحوه دریافت و خواندن اطلاعات از روی کنتور فرعی آب دیجیتال ساده‌تر بوده و مشکلات رفت و آمد ماموران و کارشناسان به داخل مجتمع آپارتمانی را کاهش داده است.
  3. قابلیت ثبت اطلاعات مشترک در بیشتر کنتورهای فرعی آب دیجیتال برای استفاده در مواقع ضروری وجود دارد.
  4.  تشخیص هرگونه نشتی و خرابی لوله‌های آب با طراحی و ساخت دقیق کنتور دیجیتال راحت‌تر شده است. زیرا عدد نمایشگر روی این کنتور، در صورت بالا رفتن غیر نرمال وجود نشتی را نشان می‌دهد.

کلام آخر!

در این مقاله به بررسی انواع کنتورهای آب دیجیتال پرداختیم و شما را با نحوه خواندن اطلاعات این کنتورها آشنا کردیم. اگر قصد خرید کنتور آب دیجیتال برای آپارتمان‌تان را دارید تا به سادگی بتوانید میزان مصرف هر واحد را تعیین کرده و برآورد هزینه دقیقی داشته باشید؛ یا اینکه با دانستن حجم مصرف روزانه‌تان، اقدام به مدیریت و صرفه‌جویی در مصرف آب کنید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت برای مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید. مجموعه ایفاصنعت با سال‌ها تجربه در زمینه تولید انواع کنتورهای آب آماده خدمات‌رسانی به شما عزیزان برای انتخاب و خرید مناسب‌ترین کنتور است.