بررسی جامع نحوه تست کنتور آب؛ راه‌هایی که تا امروز نمی‌دانستید!

بررسی جامع نحوه تست کنتور آب؛ راه‌هایی که تا امروز نمی‌دانستید!

 کنتور‌های آب سنسور‌های اندازه‌گیری بسیار حساسی هستند که با هرگونه ضربه احتمالی امکان خراب شدن‌شان وجود دارد. نگهداری از کنتورهای آب بحث بسیار مهمی است که می‌توان با رعایت نکات ساده از بروز خسارت‌های مالی ناشی از آن جلوگیری کرد. اما ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در بسیاری از مواقع به عملکرد صحیح کنتور خود شک کرده باشید و ندانید که چگونه از این موضوع اطمینان حاصل کنید. در ادامه این مقاله سعی می‌کنیم نحوه تست کنتور آب را بررسی کنیم تا به سادگی بتوانید کنتور خانه‌تان را سنجیده و در صورت نیاز اقدام به تعمیر کنید.

تست خرابی کنتور آب در خانه

کنتور‌های آب معمولا توسط سازمان آب ‌و‌ فاضلابی که در محل زندگی شما وجود دارد تست و ارزیابی می‌شوند. اما زمانی که شیر آب خود را باز کردید و شماره‌انداز شما در صفحه قرائت کنتور عدد ثابتی را نشان داد و یا در صورتی که مبلغ قبض آب خیلی کم‌تر و یا بیشتر از حد نرمال حساب شد، شما می‌توانید به خرابی کنتور و یا نشت کنتور خود شک کنید. در این مواقع اولین اقدام این است که با مراجعه به دفاتر پیشخوان،اداره آب‌ و فاضلاب و یا اداره خدمات مشترکین در شهر خود تقاضای تست کنتور آب را بدهید. اگر شما هم به دنبال راهی برای تست کنتور خود در خانه هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم تا این چند سطر را از دست ندهید. البته به خاطر داشته باشید که مطمئن‌ترین راه برای تست کنتور، سپردن کار به افراد متخصص در این زمینه است.

اگر به هر دلیلی امکان مراجعه به متخصصین را نداشتید، نحوه تست کنتور آب در خانه به این صورت است که ابتدا باید تمامی شیر‌های آب ملک خود از جمله شیر‌های آب، کولرها و وسایل گرمایشی بسته و مطمئن باشید که در داخل خانه هیچ آبی مصرف نمی‌شود. پس از بستن شیرهای آب نوبت به یادداشت عدد نوشته شده روی قرائت‌سنج می‌رسد. پس از آن ظرفی با حجم معین مانند ۱۰ لیتر را تهیه کنید، داخل ظرف را پر از آب کرده و عدد نوشته شده روی کنتور را بار دیگر یادداشت کنید. اگر اختلاف دو عدد به دست آمده از کنتور آب با حجم داخل ظرف متفاوت بود به این معنی است که کنتور شما به درستی کار نمی‌کند و باید از متخصصان این حوزه درخواست کمک کنید.

بیشتر بخوانید: بررسی جامع انواع کنتور آب و نحوه کار آن‌ها

روش تست کنتور آب

دستگاه‌های تست عملکرد کنتور‌های آب

دستگاه‌های تست عملکرد کنتور آب که به دستگاه تست کنتور هم معروف هستند برای آزمایش صحت عملکرد کنتور‌های آب وارد بازار شده‌اند. بدیهی است که این دستگاه‌ها باید به گونه‌ای ساخته شوند که میزان دقت آن‌ها بیشتر از میزان دقت کنتور‌های آب باشد و بتواند عملکرد کنتور را به طور دقیق بررسی کند.

شرکت‌های آب و فاضلاب در هر شهر برای تست و بررسی کنتورهای آب، دستگاه‌های پیشرفته‌ای با سنسورهای فلو و فشار بسیار دقیق دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. البته لازم به توضیح است که این دستگاه‌ها اغلب برای آزمایش کنتورهایی با کلاس C و کلاس‌های پایین‌تر از آن مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ از طرف دیگر این دستگاه‌ها باید بتوانند از تست‌های Q1،Q2 و Q3 نیز پشتیبانی کنند.

دستگاه‌های تست عملکرد کنتور‌های آب به دلیل عدم استفاده از قطعات مکانیکی در بخش اندازه‌گیری، با گذشت زمان درصد خطایشان افزایش نمی‌یابد و به همین دلیل همواره درجه درستی آن‌ها بسیار دقیق باقی خواهدماند.

دستگاه تست کنتور آب

نحوه تست کنتور آب توسط اداره‌ آب و فاضلاب

نحوه تست کنتور آب در ادارات آب و فاضلاب به این گونه است که شما ابتدا باید با در دست داشتن قبض آب‌بها و یا کپی آن به اداره خدمات مشترکین در محل زندگی خود مراجعه کرده و برای قبض آب خود درخواست اعتراض دهید. در این صورت برگه‌ای به شما تحویل داده می‌شود تا با پر کردن آن تقاضای خود را برای تست کنتور خود به صورت مکتوب ارائه دهید. پس از انجام کار‌های اداری ذکر شده، مامور قرائت‌کننده کنتور و یا استادکاری از طرف شرکت خدمات شهری به محل سکونت شما فرستاده می‌شود تا کنتور آب را بررسی کند. در صورت سالم بودن کنتور و اطمینان از عملکرد صحیح آن، متصدی فرمی به شما می‌دهد که پس از تکمیل آن متصدی مشتریان آن را در پرونده اعتراض شما قرار خواهدداد.

اگر پس از بررسی کنتور توسط مامور، متوجه خرابی کنتور آب خود شوید باید برای تعویض کنتور و اصلاح قبض آب‌بها صادر شده به واحد خدمات مشتركين منطقه مربوطه مراجعه نمايید. در صورتی که شما درخواست تست مجدد کنتور را بدهید و یا مامور متخصص در عملکرد صحیح کنتور آب شما شک داشته باشد، کنتور باید از محل انشعاب آب توسط مامور باز شده و برای بررسی‌های بیشتر به تعمیرگاه کنتور فرستاده شود. در این مرحله شما باید هزینه‌ تعمیر کنتور آب که توسط اداره آب و فاضلاب استانی که در آن زندگی می‌کنید به شما ابلاغ می‌شود را پرداخت کنید. پس از انجام مراحل تکیمل فرم باید فرم پر شده را به واحد تعمیرات و تست کنتور در واحد خدمات مشترکین تحویل دهید.

بیشتر بخوانید: بررسی دلایل خرابی کنتور آب و نحوه تعمیر آن

در این مرحله مجددا کنتور آب شما در تعمیرگاه بررسی خواهدشد و در صورت خراب بودن ابلاغی به اداره آب و فاضلاب فرستاده می‌شود. پس از انجام بررسی‌ها قبض ارسال شده اصلاح خواهدشد. در صورتی که ایرادی در عملکرد کنتورتان وجود نداشته باشد فرم تکمیل شده به بایگانی اداره خدمات مشترکین تحویا داده می‌شود.

همانطور که در مقاله بالا مشاهده کردید تست کنتور آب نیازمند کسانی است که در این زمینه تخصص کافی را دارند و نمی‌توان به صورت قطعی  با روش‌های خانگی در مورد خرابی کنتور‌های آب نظر داد. اما شما می‌توانید با چند آزمایش ساده گفته شده، شک و شبهات‌تان را برطرف کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه تست کنتور آب با دستگاه‌های تست عملکرد می‌توانید از طریق پل‌های ارتباطی موجود در سایت از مشاوره‌های تیم ایفاصنعت بهره‌مند شوید.