بررسی دلایل خرابی کنتور آب و نحوه تعمیر آن

بررسی دلایل خرابی کنتور آب و نحوه تعمیر آن

کنتورهای آب در واقع وسیله‌ای برای سنجش میزان آب مصرفی هستند. می‌دانید که وقتی صحبت از سنجش می‌شود، حساسیت و دقت به مهم‌ترین فاکتورهای یک کنتور تبدیل خواهندشد. با وجود اهمیت بسیار زیاد میزان حساسیت و دقت کنتورهای آب، ممکن است در مواردی این دقت کاهش یابد که به این موضوع اصطلاحاً خرابی کنتور آب گفته می‌شود. البته توجه داشته باشید که خرابی کنتور ممکن است جنبه‌های گوناگونی داشته باشد که کاهش دقت و حساسیت یکی از آنهاست. از جمله اساسی‌ترین عواملی که باعث این اتفاق می‌شود، نحوه نصب نادرست کنتور است. در ادامه قصد داریم دلایل خرابی کنتورهای آب و نحوه جلوگیری یا تعمیر آن‌ها را بررسی کنیم. اگر به تازگی کنتور آب خریده‌اید و می‌خواهید از خرابی آن جلوگیری کنید و یا اینکه کنتورتان خراب شده که دلیل و نحوه تعمیر آن را نمی‌دانید، این مقاله برای شما تهیه شده است؛ همراه ما باشید!

کنتور آب چیست؟

قبل از هرچیز بهتر است یک نگاه کلی به کنتور آب، وظیفه آن و نحوه کار این دستگاه بیاندازیم. طبق تعریف استاندارد، کنتور آب وسیله‌ای است که برای اندازه گیری مداوم، حفظ و نشان دادن حجم آب عبوری از یک مسیر به کار می‌رود. با توجه به این تعریف می‌توان قسمت‌های تشکیل دهنده کنتور آب را به سه بخش اصلی تقسیم کرد:

  • بخش اندازه‌گیرنده
  • بخش شمارنده
  • بخش نمایش‌دهنده

به قسمتی از کنتور که وظیفه تبدیل حجم، دبی، سرعت و یا وزن آب عبوری به علائم یا سیگنال‌های قابل شمارش را بر عهده دارد بخش اندازه‌گیری کنتور می‌گوییم. این سیگنال‌ها از طریق راه‌های مکانیکی و یا الکترونیکی به قسمت شمارنده‌ی کنتور منتقل شده و پس از شمارش و پردازش، نتیجه حاصل از این قسمت توسط نمایش‌دهنده کنتور قرائت می‌شود. هر یک از این بخش‌ها می‌تواند در يک محفظه مجزا قرار بگیرند و يا اينكه هر سه آن‌ها در محفظه‌‌ای مشترک جاسازی شوند.

شماره تلفن خرابی کنتور آب

جلوگیری از یخ‌زدگی کنتورهای آب

یکی از اساسی‌ترین مشکلاتی که دارندگان کنتور آب با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، یخ زدن کنتور است. با توجه به نزدیک شدن فصل سرما و بارش برف و باران برای جلوگیری از یخ‌زدگی کنتور‌های آب باید تمهیدات لازم را انجام دهیم. همانطور که می‌دانید وظیفه نگهداری از کنتور‌ها و انشعابات مشترکان برعهده مالک ساختمان است. به همین علت در فصل سرما برای جلوگیری از یخ‌زدگی کنتور‌های آب در لوله‌های سطحی، مالک ساختمان بهتر است محفظه کنتور و لوله‌ها را با پشم شیشه، پوشال و یا گونی کنفی عایق کند. البته باید توجه داشته باشید که در هنگام یخ‌زدگی از ریختن آب جوش روی کنتور و یا از حرارت دادن مستقیم لوله‌های آب پرهیز کنید.

در صورت حل نشدن مشکل یخ‌زدگی کنتور می‌توانید با اداره‌ آبفا استان خود تماس بگیرید تا گروه‌های عملیاتی با تجهیزات مخصوص‌شان مشکل شما را حل کنند. در این اداره دستگاه‌های مجهز یخ‌زدایی وجود دارند که با استفاده از مخزن آب، دمای داخل لوله را افزایش می‌دهند؛ سپس آب گرم به وسیله‌ خط لوله‌ اصلی به داخل کنتور فرستاده می‌شود تا یخ آن به گونه‌ای که کنتور آسیب نبیند ذوب شود.  همچنین باید به یاد داشته باشیم که قدیمی بودن و نوساز بودن ساختمان ربطی به یخ‌زدگی لوله و کنتور آب ندارد و به هوای اینکه ساختمان‌تان نوساز است نباید این ریسک را نادیده گرفت.

چگونه متوجه خرابی کنتور آب شویم؟

در صورتی که قبض آب مصرفی شما کم‌تر یا بیشتر از حد نرمال باشد؛ یا اینکه کنتورتان از حرکت بایستد شما می‌توانید برای تست کنتور آب خود به اداره پیشخوان شهرتان مراجعه کنید. همچنین می‌توانید قبل از مراجعه به این اداره، کنتور ملک خود را تست کنید. در این روش ابتدا کل شیرهای آب ساختمان را بسته و شماره روی کنتور آب را یادداشت می‌کنیم؛ پس از آن یک ظرف بیست تا چهل لیتری را پر از آب کرده و دوباره عدد کنتور را یادداشت می‌کنیم. اگر اختلاف این دو عدد به دست آمده با حجم ظرفی که پر از آب کرده بودید یکسان نبود به احتمال زیاد کنتور ملک شما خراب است.

از طرف دیگر، اگر فکر می‌کنید که لوله‌های ساختمان نشتی دارد می‌توانید با یک آزمایش ساده متوجه این مسئله شوید. این کار را باید زمانی انجام دهید که شیر آب شما در طول مدت این آزمایش باز نشود. دریک ساعت مشخص عدد روی کنتور آب را یادداشت کرده و پس از شش ساعت دوباره این کار را تکرار کنید. باید به مدت سه روز این اعداد را یادداشت کنید. به طور مثال هر شب ساعت ۱۰ عدد روی کنتور را یادداشت کرده و  سپس در ساعت ۳ صبح دوباره این کار را تکرار می‌کنید اگر عدد ساعت سه صبح بیشتر از ساعت ۱۰ باشد احتمال نشتی کنتور آب شما وجود دارد و باید هرچه سریع‌تر آن را رفع کنید.

اعلام خرابی کنتور آب

چرا در عملکرد کنتورها اختلال ایجاد می‌شود؟

کنتور‌‌های آب ازجمله وسایل و ابزار دقیقی هستند که توجه به نصب و نگهداری صحیح آن‌ها موجب بهره‌گیری طولانی مدت و کارکرد بهینه‌شان خواهد شد. برای همین، توجه به چند نکته، بسیار ضروری است:

  • کنتور‌های مکانیکی به خاطر داشتن چرخ‌دنده‌ در بطن خود، نسبت به ضربات بسیار حساس هستند و میزان درگیری آن‌ها باید حد تعریف شده‌ای داشته باشد. به همین علت بسیاری از شرکت‌های سازنده کنتور‌‌های آب روی بسته‌بندی‌های خود علامت “شکستنی است” را نصب می‌کنند.
  • یکی‌دیگر از مواردی که موجب آسیب دیدن و خرابی کنتور آب می‌شود نصب نادرست آن است. مصالح ساختمانی به جا مانده در کنتور‌ها نشانگر این است که کنتور به بهترین نحو بهره‌برداری نشده است و یا توجهی به حساسیت این وسیله نکرده‌اند.
  • دلیل عمده خرابی کنتور‌‌های نو، از ورود ذرات خارجی به داخل کنتور نشات می‌گیرد؛ بنابراین تمیز کردن لوله‌ها قبل از نصب می‌تواند از خرابی کنتور آب جلوگیری کند.
  • از طرف دیگر موقعیت کنتور در لوله آب باید به گونه‌ای باشد که هوا وارد لوله نشود.
  • بعد از نصب کنتور باید هواگیری به آرامی صورت گیرد تا فشاری به کنتور آب نیاورد.

اگر تمام نکاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم به درستی انجام شود، عمر مفید کنتور‌های آب پنج سال است و بعد از این مدت زمان باید درخواست تعویض کنتور آب را برای اداره آب‌و فاضلاب ارسال کنیم.

اگر کنتورتان خراب شد چگونه باید آن را تعویض کنید؟

در قدم اول ابتدا به اداره آبفا و یا دفتر پیشخوان در استان محل زندگی خود مراجعه کرده و با پر کردن فرم مربوطه و ارائه مدارک مورد نیاز تقاضای تعویض کنتور آب را ثبت کنید. در مرحله بعد مسئول امور مشترکین پس از دریافت اطلاعات و ثبت آنها در سیستم، بدهکاری شما را بررسی می‌کند و قبض مربوطه به شما ارسال خواهدشد.

پس از پرداخت قبض و ارائه فیش واریزی، مدارک شما به اداره آبفا در محل زندگی‌تان ارسال می‌شود. در این مرحله بعد از ارسال الکترونیک پرونده، یک قرار برای بازدید از تایید قطعی خرابی کنتور آب و امکان سنجی، تعیین و تاریخ بازدید از طریق پیامک به شما ارسال می‌شود. پس از بازدید از محل و براساس نتیجه گزارش واحد مالی اداره، هزینه متعلقات مورد نیاز، هزینه بازرسی ، خرید و تعویض کنتور را برآورد و به شما ابلاغ می‌کنند که یا هزینه ذکر شده را پرداخت و یا اقلام مورد نیاز را تهیه کنید.

در قدم آخر با ارائه فیش بانکی یا تهیه وسایل مورد نیاز، دستور تعویض کنتور آب توسط اداره صادر و مامور تعویض کنتور برای انجام درخواست شما فرستاده می‌شود.

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به دلایل خرابی کنتور آب و چگونگی بررسی آن پرداختیم. اگر کنتور ساختمان‌تان خراب شده و نیاز به تعویض یا تعمیر آن دارید، می‌توانید از مشاوره رایگان تیم ایفاصنعت بهره‌مند شوید. برای ارتباط با ما کافیست از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت اقدام کنید.